KAMU KAYNAKLARINA EL ENSE ÇEKİLİYOR.

Halka açık ve Borsa İstanbul'da (BIST) işlem gören Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O’nın 12.06.2020 tarihinde Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) gönderdiği bilgilendirmede Kurumsal Yönetim Komitesi'ne Hamza YERLİKAYA’nın atandığını bildirmiştir. Vakıfbank’ta Yönetim Kurulu üyeliklerinde bulunanlar aylık 12.530-TL ücret almaktadırlar.


Cumhurbaşkanı Başdanışmanlığı, Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı görevlerinin yanında Vakıfbank Yönetim Kurulu üyeliği ile üç yerden maaş alacak Hamza YERLİKAYA; Süleyman Demirel Üniversitesi, Burdur Eğitim Fakültesi Beden Eğitimi ve Spor Bölümünü mezunudur. Ekonomi eğitimi ve tecrübe gerektiren bir kuruma Beden Eğitimi ve Spor Bölümü mezunu eski bir dünya şampiyonu güreş sporcusunun atanması AKP Hükümetinin kamudaki liyakatsiz atamalarının yeni pik noktasına ulaştığını göstermektedir.


İktidara geldiği günden  beri kamu kaynaklarını har vurup harman savuran, yandaşlarına aktaran, emekçiyi ve dar gelirliyi açlık ve sefalete mahkum eden, ekonomiyi çökerten    AKP Hükümeti, Kovid-19 pandemisi dolayısıyla da pik yapan  enflasyonu, işsizliği, artan döviz kurunu tuş etmek için dünya şampiyonu güreş sporcusunu banka yönetimine ataması; pandemi sürecinde sokağa çıkma yasağının olduğu bir dönemde yurtiçi uçuşlarda KDV’yi yüzde 18 den yüzde 1’e düşürmesi, 500 bin liranın altındaki konutlarda kredilendirilebilir miktarı yüzde 80’den yüzde 90’a çıkartması gibi dünyaya örnek olacak şekilde tarihe geçecek bir uygulamadır.


Gelinen noktada halka ait kamu kurumlarına hem liyakatsiz kişilerin atanması hem de o kadar boşta nitelikli, işin ehli kişi bulunmasına rağmen bir kişiye birden çok yerden ücret ödenmesi aslında var olan ekonomik sorunları çözmek değil aksine kamu kaynaklarına el ense çekerek hortumlamaktan başka bir şey değildir.


Büro-İş Sendikası olarak bütün yurttaşlarımızı bu liyakatsiz atamalara ve kamu kaynaklarının peşkeş çekilmesine karşı  tepki vermeye, hükümeti de hem liyakatsiz   hem de  bir kişiye birden çok ücret ödenmesini sağlayacak bu tip atamaları iptal etmeye çağırıyoruz.


        Büro-İş Sendikası 

Merkez Yönetim Kurulu

Sosyal Medyada Paylaş