ÜÇ FİDAN’SIZ KIRK BEŞ YIL GEÇTİ…

Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın idam edilişlerinin 45 yılında bir kez daha saygıyla anıyoruz…

Mustafa Kemal Atatürk ve Cumhuriyetine sahip çıkmak için Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümünden tam 30 yıl sonra 10 Kasım 1968 tarihinde Deniz Gezmiş ve arkadaşları “Tam Bağımsız Türkiye için Mustafa Kemal Yürüyüşü” gerçekleştirmişlerdir. Deniz Gezmiş ve arkadaşları 12 Mart askeri cuntası tarafından, 6 Mayıs 1972’de idam edilmesinin üzerinde yıllar geçse de acıları halen tazeliğini korumaktadır.  Ancak Denizlerin idamının ne anlama geldiği bugün Türkiye daha iyi anlamaktadır.

“Kahrolsun Amerikan Emperyalizmi” ve “Yaşasın Tam Bağımsız Türkiye”  diyerek son nefeslerini veren Denizler, Tam Bağımsız Türkiye İçin Mustafa Kemal Yürüyüşü” sonrasında okudukları bildiride şunlar yazmaktaydı:

“1919’da başlayan Mustafa Kemal devrimi kendisinden sonra gelen yöneticiler tarafından amacından saptırılmış, Cumhuriyet’in bütün kurumları yozlaştırılmıştır. Bugün Türkiye’miz, dünyada ilk anti emperyalist ve anti kapitalist devrimi gerçekleştiren Mustafa Kemal’e rağmen yabancıların desteklediği karşı devrimcilerin etki alanına girmiştir. Biz Mustafa Kemal gençliği olarak, saptırılan devrimi rayına oturtmaya azimliyiz, kararlıyız. Bugün başlayan yürüyüşün amacı budur.”

“Tam bağımsız Türkiye” diye haykıran üç fidanın devrimci düşüncelerini 45.yılında bir kez daha anıyor ve mücadelelerini yaşatmaya devam edeceğiz.

Sosyal Medyada Paylaş