19 Mayıs Ruhuyla Mücadeleye Devam Edeceğiz.

                                                                           19 Mayıs “Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı

30 Ekim 1918 Mondros Ateşkes Antlaşması ile Osmanlı İmparatorluğu’nun kayıtsız şartsız teslim alındığı, orduların dağıtıldığı, tersanelerine girildiği, donanmanın rehin alındığı, Çanakkale ve İstanbul Boğazları’nın işgal edildiği bir zamanda Ulu Önderimiz Atatürk’ün Samsun'a ayak basarak “Ya İstiklal Ya Ölüm’ parolasıyla Ulusal Kurtuluş Mücadelemizin Eylem Safhası’nı başlattığı,  tam bağımsızlık, çağdaşlaşma ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasının ilk adımlarının atıldığı, Türk Milletinin tüm yokluklara karşın var olma azmini gösterdiği destansı mücadelenin, Sevr Anlaşması’nın çöpe atıldığı, ulusal egemenliğimizin başlangıç günüdür.

 Bugün Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasında yaşanan zorluklar göz önünde bulundurulmadan ülke kaynakları mevcut AKP iktidarı ve yandaşları tarafından vahşi kapitalizmin temsilcileri uluslararası sermaye ve işbirlikçilerine peşkeş çekilmekte, darmadağın edilmektedir. Uygulanan ekonomi politikaları ile Türk Milleti her geçen daha da sömürülerek fakirleştirilmekte. Bu durumdan hiç kuşkusuz en çok olumsuz etkilenenlerin başında gençlik gelmektedir. Ülkemiz ve dünyamızın bu günlerde yaşadığı Kovid-19 pandemisi ile işsiz gençlik sayısı pik yapmıştır. Gençlik, olduğundan çok daha karamsar ve  mutsuzdur.  Kovid-19 bulaşısını elbette yeneceğiz. Asıl olan ülkemizin geleceğine sirayet eden gerici, emperyalist virüsleri yenmekten geçmektedir. Bu mücadele ancak akıldan, bilimden yana, iyi eğitimli, bilinçli, vatansever gençlik ile yapılabilir.

Türk gençliğine güvenen Mustafa Kemal Atatürk, bağımsızlığımızın ve özgürlüğümüzün ancak gençler sayesinde korunabileceğinin idraki içerisinde kurtuluş savaşının başlangıcı olan 19 Mayıs tarihini, “Gençlik ve Spor Bayramı” olarak, güvendiği ve inandığı Türk gençliğine armağan etmiştir.

Atatürk Türk gençliğini seviyor, onlara güveniyor ve genç Türkiye  Cumhuriyetinin geleceğini onların ellerine bırakmaya çekinmeden bu emaneti nasıl koruyacağını “Gençliğe Hitabe”de açıklamış olup bu korumanın başarılı olma koşulunun da sağlıklı olmaktan geçtiğini "Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur!" sözü ile belirtmiş olup sağlıklı olmak için de spor yapmak gerektiğini vurgulamıştır.

Atamızın  şu sözü de çok anlamlıdır: “Genç fikirli demek, doğruyu gören ve anlayan gerçek fikirli demektir.” Atatürk’ün gençliğe armağan ettiği ve günümüzde Türk Milletini ileri götürecek olanların ve köhnemiş fikirlere karşı gelecek olanların genç fikirler olduğunu görmüştür. Bu nedenle de “gençlik” kavramı Atatürk için ayrı bir önem taşımaktadır. Atatürk gençlerden sık sık bahsederken, yaş sınırı dışında fikri olarak gençliği yani, fikirde yeniliği ifade etmiştir.

Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk “Türkiye Cumhuriyeti’ni yaşatacak ve ileriye taşıyacak bugünün gençleri yarının idarecileridir. Gelecek gençlerimizindir” sözleri ile Türkiye Cumhuriyetini Türk gençliğine emanet etmiştir. Bu söz ile sadece gençlere sunulan bir fırsat değil sorumluluk da yüklenmiştir.

Büro-İş Sendikası olarak Atamızın yakmış olduğu bağımsızlık meşalesini yaşadığımız koşullar ne olursa olsun asla söndürmeden Cumhuriyetimize,  demokrasimize, emeğimize, ülkemize, doğamıza, geleceğimize, gençlerimize 19 Mayıs ruhuyla mücadele edip sahip çıkmaya devam edeceğiz.

        Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, bu toprakları vatan yapmak uğruna toprağa düşmüş olan tüm şehitlerimizi rahmet, minnet ve şükran duygularımızla anıyor, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımızı kutlarız.


    Büro-İş Sendikası

Merkez Yönetim Kurulu

Sosyal Medyada Paylaş