2022 BÜTÇESİNİ PROTESTO ETMEK İÇİN CÜZDAN YAKMA EYLEMİ YAPTIK.

Eylemimize; Konfederasyonumuz Birleşik Kamu-İş Genel Başkanı Sn. Mehmet Balık ve MYK üyeleri, Eğtim-İş Genel Başkanı Sn. Kadem Özbay ve MYK üyeleri ile Ankara 3 Nolu Şube Başkanı ve yöneticileri, Tüm Yerel-Sen Genel Başkanı Sn. Arap Mucur ve MYK üyeleri ile Ankara Şube Başkanı ve yöneticileri, Genel Sağlık-İş Genel Sekreteri Sn. Gazi Çeliker, Kültür Sanat-İş Genel Başkanı Sn. Ömer Sayan katılarak destek vermiştir.

 

Sendikamız  adına  Genel Başkanımız Alay Hamzaçebi’nin  yapmış olduğu basın açıklamasının tam metni.

 

Tam Video:  https://www.youtube.com/watch?v=sENq1WchrxA

 

Fox TV  İlker Karagöz ile Çalar Saat Program videosu https://www.youtube.com/watch?v=vJysUdTzVfY

 

 

“2022 Bütçesi TBMM görüşülmeye devam ediyor. 2022 Bütçesi TBMM’de görüşülmeye devam etmektedir. Bu bütçeyi değerlendirmeye geçmeden önce bir yıl kadar geriye gidip 29 Eylül 2020 tarihinde yayımlanan 2021-2023 Yeni Ekonomi Programı/Orta Vadeli Mali Plan’a bir göz atmak gerekir. O zamanki Orta Vadeli Plan çerçevesinde hazırlanan bütçe büyüklükleri 2021 yılı için 1 trilyon 346 milyar -TL,  2022 yılı için 1 trilyon 456 milyar-TL, 2023 yılı için 1 trilyon 573 milyar–TL olarak öngörülmüştü.

Şu anda 2022’nin bütçe büyüklüğü 1 trilyon 751 milyar -TL olarak hesaplanmış.  Önceki plan ile arasında ki sapma 295 milyar TL. Oransal olarak da % 20. Bu öyle bir sapma ki 2023 tahmini bütçesini bile geçmiş.

2021 yılı bütçesi ile 2022 bütçesini kıyaslarsak 405 milyar artış var. Oransal olarak da % 30 eder.

2022 Bütçesinde neler var?

         240 milyar TL faiz gideri var,

Kamu-özel iş birliği projeleri kapsamında devletin yapacağı ödemelerde yüzde 50 civarında artış var,

Geçiş garantili otoyolları, köprüleri, tünelleri,  hasta garantili şehir hastanelerini işleten yandaşlar ile faiz lobisine aslan payı var.

2022 Bütçesinde başka şeyler de var;

Memura, dar gelirliye, esnafa, çiftçiye, emekliye, işçiye külfet var, vergi var, zam var, açlık var, yoksulluk var, sefalet var, sömürü var.

2022 Bütçesinde yoklar da var tabi ki.

Refah yok, tokluk yok, adalet yok, huzur yok, barış yok, alın teri yok, insanca yaşanacak bir hayat yok.

Kıymetli Basın Emekçileri,

2022 Bütçesinde pek dillendirilmeyen bir hususa da dikkatinizi çekmek isteriz.

Merkezi yönetim bütçe ödeneklerinin Programlara göre sınıflandırmada en düşük payı 41 milyon 760 bin -TL ile Kamu Denetçiliği,   83 milyon 716 bin -TL ile İnsan Hakları almaktadır. Türkiye’nin ekonomisini de oldukça etkileyen ve en sorunlu alanları olan Kamu Denetçiliği ve İnsan Hakları bütçeden en az payı almaktadır.

Aylar önceki ekonomik duruma göre hazırlanan bütçe rakamları ile şimdi ekonomik durum arasında dağlar kadar fark var. Enflasyon % 50’yi geçmiş üç haneli rakamlara doğru koşuyor.

Bu bütçenin planı, programı dibi, başı, ortası yok. Ülke savrulmuş bir alamete doğru gidiyor. Bütçenin durumu, lastiği patlak araç ile yola çıkmaya benziyor. Bir adım yol alamayız.

Buradan Milletvekillerine sesleniyoruz. Eğer milletin vekili iseniz Noterin bile onaylamayacağı bu bütçeyi iade edin.

Hakça, halktan yana bir bütçe hazırlansın.

Değerli Basın Emekçileri;

Önceki gün enflasyon rakamları açıklandı. 12 aylık Tüketici Fiyat Endeksi TÜFE % 19,89, birde bunun Çekirdeği var. O da % 16,82. 

Aslında çekirdek dediklerine bakmayın CİN Enflasyon. Bu Cin’le sorsan Doları çarpacaklar. Çarpamazsın. Ülkenin kaynaklarını çarçur edip yandaşa avanta olarak dağıtırsan, liyakatsiz atamalar yaparsan,  Dolar çarpar. Çarpıyor da.

 TÜFE ile beraber üretim sürecindeki girdi maliyetlerinin fiyatlarındaki değişimini açıklayan Üretici Fiyat Endeksi ÜFE’de aylık % 49.87, 12 aylık olarak da  % 36,2 olarak açıklandı.  Son Yıllarda TÜFE ile ÜFE arasında makasta açılmış bulunmakta. ÜFE, TÜFE’nin habercisidir. Maliyetler arttığı için ilerleyen zamanda TÜFE’de artacak demektir. ÜFE, yılbaşından itibaren geçerli olacak pasaport, kimlik, sürücü belgesi, motorlu taşıtlar vergisi gibi birçok harç ve verginin artışını etkileyecek Yeniden Değerleme Oranının hesaplanması açısından da çok önemli. Eğer Cumhurbaşkanı yetkisini kullanmazsa yılbaşında bahsedilen bütün harçlara, vergilere % 36,2 zam gelecek.

Yurttaşlarımızı da buradan uyarıyoruz. İşlemleri olan yılbaşını beklemesin.

Saygı Değer Basın Mensupları,

Benzine, motorine, lpg’ye, doğalgaza, elektriğe zam demek;  her şeye zam demektir.

Bir yılda temel besin maddeleri ekmeğe, una, makarnaya % 145, süte, yoğurda, peynire % 203, ete, yumurtaya % 138 zam gelmiş.

Hükümetin bu zamları ve ekonomi politikaları;  Horoz ile tavuğu bile boşatır, nafakayı da bize ödetir, ödetiyor da.

Konfederasyonumuz Birleşik Kamu-İş’in araştırmasına göre; açlık sınırı 3 bin 700 TL’yi, yoksulluk sınırı 12 bin 685-TL’yi, enflasyon % 50’yi geçmiş. Keza Bağımsız araştırma grubu ENAG'a göre de enflasyon % 50 olmuş.

Daha yeni sanayide kullanılacak doğalgaza % 48, elektrik üretim amaçlı kullanılacak olana % 46 zam yapıldı. Bu zamlar maliyetlere dolayısıyla meskenlerde kullanılan doğalgaz fiyatlarına, elektrik faturalarına ve diğer temel gıda ve tüketim maddelerine de yansıyacaktır.

Bu kış emekçiler, garibanlar için çok zor geçecek.

Türkiye süper güç olacaktı süper marketçi olmaya karar verdi. Karar vermişken doğalgaz elektrik marketleri de açsanız iyi olur.

Çok Kıymetli Basın Emekçileri;

Hükümet ile yandaş ve yancı sendikalar geçen Ağustos ayında sözde Toplu Sözleşme imzaladılar.

Biz buna Toplu Satış diyoruz.

2022 yılı için Kamu çalışanlarına ve emeklilerine ilk altı ay için % 5, ikinci altı ay için % 7 zammı reva gördüler. Bunların hiç birisi aslında zam değil. Zam; enflasyonun üzerinde bir oran olur, ekonomik büyümeden pay almakla olur. Enflasyon ve artan vergi dilimi ile mevcut maaşlarımızı erittiler.

    Buradan Hükümete sesleniyoruz;

    Öncelikle Bütçe bir kere revize edilsin.

    Elektrik, doğalgaz, köprü, hastane, otoyollar kamulaştırılsın.

    Zamlar geri alınsın.

    Toplu sözleşme masası yeniden kurulsun.

    Türk-İş’e göre de yoksulluk sınırı 10 bin lirayı buldu. En düşük memur maaşı 10 bin TL yapılsın.

    Emekçiler için Vergi dilimi matrahı artırılsın oran % 10’da sabitlensin, asgari ücret vergi dışı bırakılsın.

    3600 Ek gösterge ayrım yapılmadan herkese verilsin. Ek göstergesi olmayan Yardımcı Hizmetler sınıfı çalışanlarına da ek gösterge verilsin.

    Tazminat, zam ve benzeri tüm ödemeler emekli aylığına sayılsın.

    Emeklilikte yaşa takılanların mağduriyeti giderilsin.

    Taşerondan kadroya geçenler sözleşmeli işçilerin maaşı çok düşük olmakla beraber memur maaşlarını geçti.  Acil olarak 4/B sözleşmeliler kadroya geçirilsin.

    Emekli, dul ve yetim maaşlarına insan onuruna yaraşır bir düzenleme yapılsın.

     Değerli Basın Mensupları;2022 bütçesi ve zamlar mutfağı da yakacak cüzdanı da. Yangını yangın çıkartanlar söndüremezler.


    Bizler kamu emekçileri olarak bu durumu, hükümet tarafından içi boşaltılmış cüzdanlarımızı yakarak protesto ediyoruz."Sosyal Medyada Paylaş