2023 Bütçesini ve Enflasyon Oranlarını Protesto Ettik.

2023 Bütçesini ve Enflasyon Oranlarını Protesto Ettik.

 

 

Basın açıklamamıza  Eğitim-İş Genel Başkanı Sn. Kadem ÖZBAY ve yönetim kurulu üyeleri, Genel Sağlık-İş Genel Başkanı Sn. Dr. Derya UĞUR ve yönetim kurulu üyeleri,  Konfederasyonumuz bir önceki dönem Genel Örgütlenme Sekreteri Sn. Hasan KÜTÜK katılarak destek vermişlerdir.

Sendikamız adına Genel Başkanımız Alay HAMZAÇEBİ’nin yaptığı basın açıklamamızın tam metni:

Basın açıklamasının video kaydı için tıklayınız.

https://www.youtube.com/watch?v=eOl7YiaPhmI

BASIN AÇIKLAMASI

04 Kasım 2022-ANKARA

Bugün AKP hükümetinin TBMM’ne sevk etmiş olduğu ve halen komisyonda görüşülen 2023 bütçesi ile yüksek enflasyon karşısında emekçilerin satın alma gücünün devamlı azalması hakkında sendikamızın görüşlerini kamuoyu ile paylaşmak istiyoruz.

Öncelikle İzmirli yurttaşlarımıza geçirmiş oldukları deprem dolayısıyla  geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.  Umarız kimsenin burnu kanamamıştır, maddi zarara uğramamıştır.

Bilindiği üzere;

2022 yılı bütçe büyüklüğü, 1 trilyon 750 milyar lira idi.  Bu bütçede   personel giderleri için toplam 493,9 milyar TL ayrılmıştı. Personel giderlerinin bütçeye oranı ise % 28,22’ye isabet etmekteydi.

Şimdi gelelim 2023 bütçesine;

2023 yılının bütçe büyüklüğü ise 4 trilyon 469 milyar lira. Bunun içerisinde personel giderleri için toplam 1 trilyon 102 milyar lira ayrılmış bulunmakta.  2023 bütçesinde personel giderinin bütçeye oranı ise   % 24,65.

Personel sayısının artmasına rağmen 2023 bütçesinde personel gideri bir önceki yıla göre  % 3,57 azaltılmış bulunmaktadır.

2023 bütçesinde kamu çalışanlarını ilgilendiren kalemlerden birisi de Lojman satışları.

Hükümet bir yandan yazlık ve kışlık saraylar yaparken önümüzdeki yıl 570 milyonluk lojman satışı yapacak. Özellikle büyükşehirlerde barınma sorunu yaşayan memurun lojmanlarının satılması memuru daha da zor durumda bırakacaktır.  Hükümet bir yandan sosyal konut projesi açıklarken, diğer yandan lojmanların satılacak olması tutarsızlığı ifade etmektedir. Bir memurun aldığı maaş kadar hem kira ödemesi, hem de konut kredisini aynı anda ödemesi mümkün değildir.

2023 bütçesinde dikkat çeken bir başka kalem ise faiz giderleri.    Faiz lobisine bir yılda ödenecek 566 milyar TL  faiz gideri var. Bu faizin külfeti de dar gelirli ve emekçilerin sırtına yüklenecek. Parası olana kur garantisi veriliyor, çalışana geçim garantisi verilmiyor.

2023 bütçe kalemlerine baktığımızda aslan payını yine sermayenin, rantiyenin, faiz lobisinin aldığını, yandaş için hazırlanmış Klasik bir AKP bütçesi olduğunu görüyoruz. Hükümet önceki yıllarda olduğu gibi 2023 bütçesinde de memura ve çalışana refah değil sefalet yaşatacaktır.

Yüksek enflasyon karşısında gıda, ulaşım, barınma, beslenme giderleri sürekli artarken memurun satın alma gücü 2023 yılında da azalmaya devam edecektir.

Enflasyon rakamları dün açıklandı. TÜİK’e göre aylık 3,54 yıllık 85.51, ENAG’a göre ise aylık %7.18 , yıllık %185.34.

Burada bir hususa dikkatinizi çekmek istiyoruz. ENAG hep TÜİK’den önce enflasyon rakamlarını açıklıyor. Açıklanan bu rakamlar genelde ortalama olarak TÜİK’in iki katı. Hükümet yetkilileri ve yandaş siyasiler  ENAG’ın rakamlarına itiraz ediyor. İlk önce açıklayan ENAG, nereden bilsin TÜİK’in açıklayacağı rakamları.? Buradan ENAG’ın enflasyon rakamlarının doğru olduğunu anlıyoruz. Zaten pazarda markette yaşadığımız gerçek enflasyon da bu. Konfederasyonumuz Birleşik Kamu-İş’in açıkladığı rakamların hem çarşı pazar ile hem de ENAG ile uyumlu olduğunu görülmektedir.

Memur ve emekli maaşlarına Temmuz’da yüzde 7 artış yapılırken Temmuz –Ekim döneminde TÜFE 10,85 oldu. Daha şimdiden fark yüzde 3,85 oldu. Tencerede boş Pazar arabaları da boş. TÜİK’in bu aylık görevi bitti. Emek hariç her şeye zam geldi. Anlaşılan TÜİK, Enflasyonu emeğe göre hesaplıyor.

Bir başka açıklanan rakamda var Yurt İçi Üretici Fiyat endeksi. Kısaca (Yi-ÜFE) diyoruz.

Yi-ÜFE çok önemli. Çünkü yeniden değerleme oranının hesaplanmasında kullanılıyor. Bu oran Ekim ayı itibariyle   yüzde 123 olarak kesinleşti. 1984 yılından bu yana açıklanan en yüksek oran. Yılbaşından sonra pasaport, ehliyet, kimlik kartı, tapu ve mahkeme harçları, MTV gibi bir çok harç ve vergiler ile cezaları etkileyecek. Eğer Cumhurbaşkanı azaltma yetkisini kullanmazsa bu saydığımız vergi ve harçlar yüzde 123 artarak son 39 yılın tarihi rekorunu kırmış olacak.

Sn. Maliye Bakanı tersten bakmak lazım diyor.

Tersten bakalım. Babalar gibi kağıt fabrikalarını sattılar şimdi A4 kağıdının  5 lik paket fiyatı 500 TL olmuş.

Kendi kendine yeten bir ülkemizin Tarımını  hayvancılığını bitirdiler.

2 Kilo   Yoğurt        38,5 TL

1 Kilo Taze Kaşar 110 TL,

1 Kilo Tereyağ 150

1 Kilo Çay 80 TL

1 Kilo Pirinç 25-30 arası

1 Kilo Kuru Fasulye 31

1 Kilo Kırmızı Mercimek 25

1 Kilo Zeytin 50

1 Kilo Süt 15.5

30 lu çocuk bezi 200 lira

Önce 3 çocuk yapın dediler. Şimdi 5’e çıkardılar. Konfederasyonumuz Birleşik kamu-İş’e göre Açlık sınırının 8.223,  Yoksulluk sınırının 24.515 TL ise olduğu bu pahalılıkta şimdi gel de çocuk yap ve bak. Çocuk bakmakta eskilerde kaldı.

Sabahın saat 7’sinde bu sabah şahit olduğum bir olayı sizlere aktarmak istiyorum.

25 yaşlarında bir genç işe giderken büfeden tanesi 4,20 liradan  iki adet 60 gramlık kek aldı. Toplam 8 ,40-TL yi kredi kartıyla ödedi.

Eskiye rağbet olsa bit pazarına nur yağar diyorlardı. Şimdi AKP hükümeti sayesinde bit pazarlarına nur yağıyor. Hemen yanı başımızda Sıhhıye pazarı yanında  alternatif ikinci el pazarı kuruluyor. Ve genelde akşamları yoğun oluyor. İnsanlar karanlıkta çekinerek gidiyor.

Eskiden para vardı, değeri vardı. Şimdi Keki, ekmeği kredi kartıyla alıyoruz.

Buradan Sn. Maliye Bakanına sesleniyoruz.

Bizde kamu çalışanları olarak maaşlarımızı TÜFE’ye göre değil tersten Yi-ÜFE’ye göre ödeyin diyoruz. Devlet alacağını gerçek enflasyona göre alıyor bizlere uydurulmuş enflasyona göre hem de altı ay sonra veriyor.

2023 bütçesi ile enflasyon rakamlarını birlikte değerlendirdiğimizde Buradan şunu anlamaktayız. Cumhuriyet döneminden kalma milli fabrikaları satan, kapatan hükümet Türkiye’de üretimi bitirerek ülkeyi dışa bağımlı hale getirmiştir. Yüksek bedelli kamu ihaleleri ile yandaşlara akıtılan milyarlarca dolarlar ile hazinenin kasası boşaltılmıştır. Katma değerli ürün üretecek politikalar geliştiremeyen, milli geliri artıramayan hükümet, gözünü yoksulluk sınırının altında ücret alan memurun maaşına dikmiştir.

Belli başlı taleplerimizi sizlerin aracılığıyla gündeme getirmek istiyoruz.

Elektrik, doğalgaz, köprüler, tüneller, otoyollar, eğitim ve hastaneler kamulaştırılmalı.

Liyakatın, aklın ve bilimin esas alındığı planlı üretim ekonomisine geçilmeli, milli tarım, sanayi ve enerji politikaları oluşturulmalı.

En düşük memur maaşı yoksulluk sınırının üzerine çıkarılmalı, enflasyon farkları aylık ödenmelidir.

Düşük ücretliler için vergi dilimi matrahı artırılarak oran % 10’da sabitlensin.

Memur ve emeklisinin maaş zammı Yi-ÜFE’ye göre ödenmeli.

3600 Ek Gösterge başta kamuda görev yapan şefler olmak üzere  bütün yüksek okul mezunlarına verilmeli. Ortaöğretim mezunlarının da ek göstergesi 2200 yapılmalı.

Ek ödemeler emekli aylığına sayılsın.

Tüm sözleşmeli çalışanlara kadro verilmeli,

EYT yasası bir an önce çıkarılsın.

     Yardımcı Hizmetler sınıfı kaldırılarak içerisinde bulunan meslek branşları Teknik Hizmetler Sınıfına, diğerleri de Genel İdare Hizmetleri sınıfına geçirilerek Ek- Göstergeden faydalandırılmalıdır.

Büyükşehirlerde görev yapanlara büyükşehir farkı verilmeli, kira yardımı yapılmalıdır.

Kamu çalışanları için lojman ve kreş yapılsın, lojmanı olmayanlara özellikle büyükşehirde yaşayanlara kira yardımı yapılsın.

Memurda;

Para YOGG !

Ev YOGG !

Araba YOGG !

Yandaşa Var, Memura YOGG !

Hükümette;

Laf Çok, İcraat YOGG !

Boş Vaatlere Karnımız TOGGG!

Yandaş ve sermaye odaklı bu bütçeyi ve TÜİK’in açıkladığı sahte enflasyon rakamlarını protesto ediyoruz. Bir arabamız vardı. O da Pazar arabası. Onu da artık dolduramıyoruz. Korkarız yarın bu arabalara da vergi alacaklar.  Pazar arabalarımızı şimdiden satılığa çıkardık.

Kamuoyunun bilgisine sunarız.

Merkez Yönetim Kurulu

 

 

Sosyal Medyada Paylaş