Adalet Bakanlığı’nda İntihar

ADALET BAKANLIĞI, KENDİ BAKANLIĞINDA MEYDANA GELEN PERSONEL İNTİHARLARINI ENGELLEMEK İÇİN KAC KİŞİNİN DAHA İNTİHAR ETMESİNİ BEKLİYOR.?

Bugün Adliye emekçileri arasında artan intihar olaylarına bir yenisi daha eklendi. İstanbul Bölge İdare Mahkemesi personeli mübaşir İlhan YILMAZ söylenenlere göre yaşadığı bunalım sonucu E blok 5. kattan kendisini aşağı bırakarak yaşamına son vermiştir. Öncelikle İlhan YILMAZ’a Allah’tan rahmet, ailesine, sevenlerine ve tüm yargı camiasına başsağlığı dileriz.

Son yıllarda kamu kurumları arasında özellikle yargı camiasında intihar olaylarında ki artış basına pek yansıtılmasa da yargı camiasında herkes tarafından bilinmektedir. Yine bu intihar olaylarının çoğunun arkasında ki sebepler de yargı camiasında ki herkes tarafından da bilinmektedir. Bu sebeplerin başında yoksulluk sınırının altında bir ücretle çalıştırılma, personel eksikliği ve aşırı iş yükü, sosyal, psikolojik ve bürokratik baskılar, mobing uygulamaları başta gelmektedir. Yargıyı sadece hakim ve savcıdan ibaret gören anlayış cefakarca görev yapan yargı çalışanlarını yıllardır sahipsiz bırakarak bu yaşanan üzücü olayların sorumlusu durumundadır.

Bir an önce yetkililerin bu vahim gidişatı durdurması için gerekli tedbirleri alması gerekmektedir. Bu tedbirlerin başında insanca yaşanabilir bir ücret geliri, çalışma ortamlarının iyileştirilmesi, personel eksikliğinin giderilerek iş yükünün makul bir seviyeye düşürülmesi, görevlendirmelerde kariyer ve liyakat ilkelerinin dikkate alınması, sosyal ve ekonomik imkanların iyileştirilmesi v.s gelmektedir.

Büro İş Sendikası olarak bir daha üzücü olaylar yaşanmaması adına idari yönetime gerekli katkıyı vermeye hazır olduğumuzu ve sorunların takipçisi olacağımızı kamuoyunun bilgisine saygılarımızla sunarız.

Sosyal Medyada Paylaş