Cumhuriyetimizin 100. Yılı Kutlu Olsun.

Halkın temsiliyetine dayalı Cumhuriyetimiz 100. Yılında;

Cumhuriyet, tarihsel bir ilerlemedir.

Cumhuriyet ile birlikte hanedan egemenliği yerine halk egemenliği, teokrasinin yerine laiklik, dikta rejimi yerine de demokrasi uygulamaya konulmuştur.

Cumhuriyetin olmazsa olmaz ilkesi genel oy hakkı ve laikliktir.

CUMHURİYET; ERDEMDİR.

Cumhuriyet’in getirdiği en büyük devrimlerden birisi de bize hayatı kolaylaştıran bir yaşam biçimi ve modeli sunan laik hukuk sistemidir.

Öyle ki; Genç Türkiye Cumhuriyetinde bir çok batı toplumundan önce kadınlara seçme-seçilme hakkının verilmesi kadının toplum hayatındaki yerini sağlamlaştırmış olması, Cumhuriyet’in en önemli kazanımlarından biridir.

Cumhuriyetimizin kurucu lideri Atatürk’ün ilkeleri arasında yer alan “Halkçılık” ilkesi ile toplumun bütün fertleri kanun karşısında eşit sayılmış, hiçbir kişiye, aileye, zümreye ve sınıfa imtiyaz tanınmamıştır. Emek sınıfı varlığını ve mücadelesini ancak laik, demokratik Cumhuriyet sayesinde bulabilmiştir.

Bugün Cumhuriyetle, laiklikle kavga eden; Cumhuriyetin ortadan kaldırdığı Saltanatı yeniden geri getirip toplumu Ortaçağ Karanlığına mahkûm edip emeğin alın terini rahatça sömürmek isteyen çalışmayan, üretmeyen emperyalizmin hizmetinde olan kesimdir.

Peki Cumhuriyetin 1oo.yılında emekçiler cephesinde durum nedir?

NE BARINABİLİYORUZ NE GEÇİNEBİLİYORUZ!

Ortalama maaşların asgari ücret düzeyine geldiği Türkiye’de milyonlarca emekçi açlıkla, sefaletle boğuşuyor. Emekçiler olarak Büyükşehirler başta olmak üzere memleketin dört bir yanında kiralar katbekat arttığından tüm yakıcılığı ile barınma sorunu yaşıyoruz. Temel gıda ve tüketim maddelerinden ulaşıma her gün gelen zamlarla her şey ateş pahası olmuş, olmaya da devam ediyor.

Artan yüksek enflasyon, borçluluk, yoksulluk, işsizlik, devletin kamusal alandan adım adım çekilmesi ile eğitim ve sağlık sistemlerinde çöküş...

Ve kadınların payına düşen yaşamak ve yaşatmak anlamına gelen yaşam mücadelesi...

İşte cumhuriyet ile kavga edenlerin marifeti!..

GELİNEN NOKTADA; KAMU ÇALIŞANLARI HEM YOKSUL HEM MUTSUZ HEM DE UMUTSUZ.

Halkın iradesini egemen kılmak,

Her tür sömürüye son vermek,

Emeğin karşılığını alabilmesi,

Yurttaşların etnik, dinsel, mezhepsel, cinsiyet gibi nedenlerle ayrımcılığa uğramasını mutlak olarak engellemek,

Kadınların eşitliğini ve özgürlüğünü sağlamak,

Doğayı, tarihi korumak,

Bilimi, sanatı, yaratıcı düşünceyi ortaya çıkarmak,

Toplumun aydınlanması ve bu karanlıktan kurtulmak için Cumhuriyeti korumak, kollamak ve yaşatmak zorundayız.

Cumhuriyetin değerleri, nitelikleri ile Cumhuriyetimizin kurucu önderi Mustafa Kemal Atatürk’ün ilke ve devrimleri büyük bir saldırı altındadır. Biz Büro- İş Sendikası olarak en önce cumhuriyete ve karanlığı defeden başta laiklik olmak üzere cumhuriyet kazanımları ile Atatürk ilke ve devrimlerine sahip çıkmak görev ve sorumluluğu bilincindeyiz.

HER ZAMAN CUMHURİYETİMİZE SAHİP ÇIKTIK, ÇIKMAYA DEVAM EDECEĞİZ!

Cumhuriyetimizin 100. Yılını Kutlar, başta Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere yol ve silah arkadaşlarını, kurucu kadroyu saygı ve minnetle anıyoruz.

KAHROLSUN İSTİBDAT, YAŞASIN ATATÜRK CUMHURİYETİ

Merkez Yönetim Kurulu

Sosyal Medyada Paylaş