Dezavantajlı grupların sesi olduk.

Basın açıklamamızın video görüntüsünü sendikamızın YouTube kanalında aşağıdaki bağlantıyı tıklayarak izleyebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=8IN-HwbXOmk


BASIN BİLDİRİSİ

29 Mayıs 2020


 Tüm dünyada görülen ve Mart/2020 başlarında ülkemizde de görülmeye başlayan, başta sağlık açısından  dezavantajlı grupta bulunanları olumsuz etkileyen ve ölümcül vakalara sebep olan Kovid-19 pandemisi nedeniyle ilk açıklanan tedbirler kapsamında T.C Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı Personel ve Prensipler Genel Müdürlüğünün 13.03.2020 tarih ve E.12362 sayılı yazıları ile “ Hamilelerin, yasal süt izni kullananların, engelli çalışanların, yönetici pozisyonundakiler hariç 60 yaş ve üzeri olanların, Sağlık Bakanlığının belirlediği dezavantajlı grupların ( bağışıklık sorunu olanlar, kanser hastaları, kronik solunum yolu hastaları, obezite ve diabet, kalp damar hastaları, organ nakli olanlar, kronik hastalar)” 16 Mart 2020 tarihi itibariyle 12 gün idari izinli sayılmışlardır.

Cumhurbaşkanlığının 22 Mart 2020 tarih ve  2020/4 sayılı Genelgesi ile de daha önce Kovid-19 kapsamında idari izinli sayılanlar yeni bir karar verilinceye kadar idari izinli sayılacakları belirtilmiştir.

Kovid-19 pandemisinin etkisin azalmaya başladığı bu günlerde normalleşme süreci ile ilgili Sn. Cumhurbaşkanı tarafından 28 Mayıs 2020 tarihinde   "İdari izinde bulunan, esnek çalışma sisteminde olan kamu personeli 1 Haziran tarihi itibarıyla normal mesaiye başlayacağı, Sağlık Bakanlığı tarafından tanımlanan kronik hastalığı olan kamu personelinin durumları kurumlarınca takip edileceği” açıklanmıştır.

Kovid-19 pandemisinin ülkemizde görüldüğü ilk dönemlere nazaran vaka ve ölüm oranlarında düşüş yaşanmış olsa da yeni vaka ve ölümler devam etmektedir.

Halen daha kamu kurumlarında maske, dezenfektan ve koruyucu malzemelerin yeterli olmadığı bir ortamda Sn. Cumhurbaşkanının Sağlık Bakanlığı tarafından tanımlanan kronik hastalığı olan kamu personelinin durumları kurumlarınca takip edileceği yönündeki açıklaması  kronik hastalığı olan kamu personeli arasında endişeye sebep olmuştur. Bu durum keyfi uygulamalara ve suistimale çok açıktır. Öyle ki; Kayseri Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü Cumhurbaşkanlığının 2020/4 sayılı Genelgesi Yürürlükte olduğu halde önceki haftalarda kronik rahatsızlığı olanları göreve başlatmıştır.

Buradan Sn. Cumhurbaşkanına seslenmek istiyoruz.

         Kovid-19 salgınının aşı veya ilacı bulundu mu? bildiğimiz hayır.

           Vaka ve ölüm sayısı sıfırlandı mı ? o da  hayır.

Hastanelerin pandemi dolayısıyla kapasiteleri azalmış olsa da hükümet yaşam garantisi verebilir mi? Veremez. Veremediği her gün gerçekleşen ölümlerle sabittir.

Çamurda bile Kovid-19 virüsünün bulunduğu bilinmektedir. Çamur; yağmur ve suyun etkisiyle oluşmaktadır.  Şu an da Ankara’da ve Türkiye’nin bir çok bölgesinde yağmur yağmaktadır. Dolayısıyla virüsün yayılmasını artırıcı bir etkenlerden birisidir.

Herkes can taşıyor. Herkesin canı değerlidir. Giden bir daha geri gelmiyor.

Bilim Kurulu ve Sağlık Bakanlığınca belirlenen kodlar kapsamında kronik hastalığı olan biz kamu çalışanları olarak Kronik rahatsızlığı olanların durumunun idarenin takdir yetkisine bırakılmasını istemiyoruz. Ne zaman Kovid-19 virüsünün aşısı bulunur ya da Sn. Cumhurbaşkanı ne zaman eskiden olduğu gibi toplu Cuma namazlarına katılır kendisini örnek alır o zaman kendimizi güvende hissederiz.

Bu kapsamda T.C Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı Personel ve Prensipler Genel Müdürlüğünün 13.03.2020 tarih ve E.12362 sayılı yazısında belirtilen dezavantajlı grupların idari izinli sayılmalarının devam etmesini Sn. Cumhurbaşkanından talep ediyoruz.

Kamuoyunun bilgisine saygıyla sunarız.

 

Sosyal Medyada Paylaş