EMEKÇİLER ÖLÜRKEN SEYREDENLERE YAZIKLAR OLSUN.

Hazine ve Maliye Bakanlığına bağlı vergi dairelerinde görev yapan ve Kovid-19 pandemisi bulaşmış yüzlerce kişiye ve bu kişilerle yakın irtibat halinde olan çalışanlar evlerine gönderilirken, halen hastanede yoğun bakımda yatmakta ve ölüm kalım mücadelesi vermekte olan kamu emekçilerine Kovid-19 testi yapılmazken Cumhurbaşkanlığı Sarayında Hazine ve Maliye Bakanlığınca 07 Eylül Pazartesi düzenlenecek toplantıya katılacak ve önceden tespit edilen kişilere Kovid testinin yapılmasını protesto ettik ve bizlere de test yapılmasını istedik. Ancak kabul edilmedi.

Basın Açıklamamızın tam metni.

BASIN BİLDİRİSİ
6 Eylül 2020

Değerli Basın Emekçileri,
Mart ayının başından beri bütün dünyada olduğu gibi ülkemizi de olumsuz etkileyen Kovid-19 pandemisi nedeniyle ne alınan tedbirler yeterli ne de açıklanan vaka ve ölüm sayıları inandırıcı değildir. Baştan itibaren izlenen yanlış politikalar sonucu şu anda bütün Türkiye’de iş çığırından çıkmış bulunmaktadır. Türkiye’nin başkenti olan Ankara pandeminin de başkenti olmuştur.
Büro-İş Sendikası olarak pandeminin görülmeye başladığı ilk zamanlardan bu güne kadar iş kolumuza bağlı Adalet Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, Sosyal Güvenlik, Nüfus gibi kamu kurumlarında yapmış olduğumuz çalışmalar sonucu tespit etmiş olduğumuz sorun ve eksiklikler hakkında ve bunların çözümleri konusunda defalarca ilgili kurumları gerek yazı gerekse sözlü olarak uyarmamıza rağmen maalesef gerekli önlemler alınmamış, Emekçilere insan olarak değer verilmemiş, pandemi ile baş başa bırakılmıştır. Bu konuda en duyarsız kurumların başında Hazine ve Maliye Bakanlığı gelmektedir.
Kıymetli Basın Emekçileri;
Bugün burada toplanmamızın sebebi 07 Eylül 2020 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Sarayında Hazine ve Maliye Bakanlığınca bir toplantı düzenlenecektir. Bu toplantıya katılması belirlenen kişilerin bir gün önceden yani bugün burada 09-17 saatleri arasında bakanlığa bağlı sağlık merkezinde Kovid-19 testlerini yaptırmaları istenmiştir. Cumhurbaşkanlığı Sarayında daha önceleri Kovid-19 test merkezinin olduğunu öğrenmiştik. Şimdi de Hazine ve Maliye Bakanlığında bulunduğunu öğrenmiş olduk. Buradan bakanlık yetkililerine sesleniyoruz. Halk ile iç içe çalışan ve pandemi dönemi boyunca özveriyle görev yapan, devlete vergi toplayan maliye emekçileri arasında Ankara’da çokça Kovid-19 bulaşısına yakalanmış arkadaşlarımız bulunmaktadır.
Bu arkadaşlarımıza test yaptırılmadan evlerine gönderilmektedir. Şu anda Başkent Vergi Dairesinde aynı serviste birlikte çalıştığım yandaş ve sarı sendikalardan birisinin üyesi olan ve sahip çıkılmayan mesai arkadaşım Ankara Hastanesinde yoğun bakımda yatmaktadır. En son aldığımız bilgiye göre ciğerin tamamen bittiği, tıbben yapacak bir şeyin olmadığı, sadece kalbin çalıştığı ve ne zamana kadar dayanacağının bilinmediği, Allah’tan ümidin kesilmemesi gereken bir durumda olduğu süreci yaşamaktadır. Aynı dairede 5 den fazla kişinin pandemiye yakalandığı ve evine gönderildiği, bu arkadaşlar ile birlikte yakın çalışan kişilerin evine gönderilip karantina altında alındığı ve test mest yapılmadığını bilmenizi isteriz. Kendilerine test, bizlere rest yapılmıştır
Ödenek yokluğu dolayısıyla vergi dairelerine dezenfaktan malzemeleri, sıvı savun, peçete, havlu gibi malzemeler göndermeyen bakanlık buraya test merkezi kurmuş.
Buradan bakanlık yetkililerine sesleniyoruz. Bu test merkezi kimlere hizmet veriyor. ? Biz kamu emekçilerine neden burada test yapılmıyor.? Bizle insan değil miyiz, bizlerin canı sizler için değerli değil mi.?
Bizlerin topladığı vergilerle kuruma ve kamuya ait sağlık merkezinde belirli kişilere özel testler yapılmasını kabul etmiyoruz.

Kamu çalışanları olarak kuruma ait sağlık merkezinde bizlere de Kovid-19 testinin yapılması için buradayız.

Kamuoyunun bilgisine sunarız.


Alay HAMZAÇEBİ
Merkez Yönetim Kurulun Adına
Genel Başkan

Sosyal Medyada Paylaş