Emniyet Genel Müdürlüğü GYUD Sınavı skandalı.

BASIN BİLDİRİSİ

10 Ekim 2020’de tarihinde Emniyet Genel Müdürlüğünce açıklanan 28/11/2020 tarihinde yazılı sınavı yapılacak Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Sınavı kamu kurumlarında 18 yıldır var olan şaibeleri ayyuka çıkarmıştır.

Sınavın açıklandığı dönemde Nazilli Emniyet Müdürlüğünde Sivil Memur olarak görev yapan Büro Memur-Sen Nazilli İlçe Temsilcisinin sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada; Sınav Konularının belirlenmesi amacıyla Emniyet Genel Müdürlüğünün mensup olduğu sendikaya bilgi notu gönderdiğini, Türkiye genelinde bu sendikanın şube başkan ve başkan yardımcıları ile temsilcilerinden oluşan 7-8 kişilik bir ekibin telekonferans yöntemi ile bu bilgi notunun içeriğinin doldurulduğunu, Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından sendika yönetici ve temsilcileri tarafından belirlenen konu başlıklarının aynen onaylandığı, ekleme veya çıkarma yapılmadığı ve konu başlıklarını belirleyen sendikaya mensup kişilerden bazılarının isimlerini açıklaması yıllardır var olan bir gerçeğin itirafıdır.

Sınav duyurusunun açıklandığı tarihte adı geçen sendikanın bir başka şube yöneticisi de söz konusu sınava ilişkin üyelerine sınava hazırlık kitabı dağıttığını sosyal medya hesabından paylaşmış bulunmaktadır. Öte yandan Emniyet Genel Müdürlüğünün sınav ilanında önemli uyarı olarak “01 Ocak 2020 tarihinden sonra ders konu başlıkları ile ilgili mevzuatta yapılacak değişiklikler dikkate alınmayacak olup, sınava girecek adaylar 01 Ocak 2020 tarihinden sonraki değişikliklerden sorumlu olmayacaktır.  “ notu bulunmaktadır. Görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavlarında esas olan unsurlardan bir tanesi personelin güncel mevzuatı takip edip etmediğinin ölçülmesi ve takip etmesinin teşvik edilmesi olduğuna göre sınav ilan tarihinden önceki mevzuat değişikliklerinin dikkate alınmaması ve bahsi geçen sendika yönetici ve temsilcilerinin paylaşımları da dikkate alındığında söz konusu sınavın objektifliğine ilişkin kurum çalışanları içerisinde büyük endişelere sebep olmuştur. 16 yıldır sınav bekleyen personelin hayalleri sınav açıklanır açıklanmaz yaşanan gelişmelerle suya düşmüştür.

Bilindiği üzere Kovid-19 pandemisi nedeniyle ile 15 Mayısta yapılması gereken Kamu Sendikalarının üye sayısı tespit işlemleri 15 Temmuz 2020 tarihine ertelenmiş bulunmaktadır. 15 Temmuz verilerine göre Büro, Bankacılık, Sigortacılık iş kolunda üye sayısı 77.564 olan Büro Memur-Sen 12 Ekim 2020’de üye sayısını 80.000 olarak açıklamıştır.

Genel yetkili sendika olan Büro Memur-Sen’in yıllardır yetkili olduğu iş kolunda kamu çalışanlarının ekonomik ve sosyal hiçbir talebini gündeme getirmediği halde kısa zaman dilimi içerisinde hükümet desteği ile sınavlarda yardımcı olacağız vaadiyle ve baskı yaparak 2.500 üye kaydettiği anlaşılmaktadır.

Memur-Sen ve bağlı sendikalar kamuda çalışma barışını bozmakta, anayasal düzeni ve sendikal özgürlüğünü tehdit etmektedir.

Sınav ile ilgili bir başka husus kurumca sınav ücretinin 350-TL olarak belirlenmesidir. ÖSYM’nin yapmış olduğu en kapsamlı sınavlardan birisi olan ve bir çok sınav oturumunu içeren KPSS’de bile bir oturumun 80-TL olan ücreti ile kıyaslandığında % 437 sınav ücreti alınması hem sınavların  bir gelir aracı olarak görülmesi hem de sınava katılacak adaylara ödenecek harcırahın maliyetini personele ödetmektir.

Emniyet Genel Müdürlüğünün Büro Memur-Sen’in hazırlamış olduğu ve üyelerine dağıtmış olduğu sınav sorularını aynen sormasından endişe etmekteyiz.

Emniyet Genel Müdürlüğü yapılacak sınavın hiçbir endişeye mahal vermeyecek şekilde objektif olduğunu kamuoyunu ikna etmek zorundadır.

Bu kapsamda sınav takvimi iki ay ileri ertelenmeli, sınav soruları bağımsız bir kurula hazırlatılarak sınav yaptırılmalı, biz sendikalar da sürece dahil edilmeli ve  sınav ücretinin 80-TL’ye düşürülerek farkının personele geri ödenerek konu ile ilgili bir an önce  adli, idari soruşturmalara başlanarak sorumlular hakkında yasal işlemlerin yapılmasını kamuoyu adına talep ediyoruz.

 

                                                                                            

                                                                                                                      Büro-İş Sendikası

                                                                                                                 Merkez Yönetim Kurulu 

 

Sosyal Medyada Paylaş