GAZZE’DEKİ KATLİAMI LANETLİYOR, BARIŞ İSTİYORUZ!

Konfederasyonumuz Birleşik Kamu-İş ve bağlı sendikalar olarak Gazze’deki Katliamı Lanetliyor, Barış İstiyoruz!

 

İsrail-Filistin savaşında tüm dünyanın önünde bir insanlık dramı yaşanmaktadır.

Sivillerin hedef alındığı, masumların göz göre göre öldürüldüğü bu savaşta son olarak İsrail’in Gazze'deki el-Ehli Baptist Hastanesi'ni bombalaması ve hastaların, bebeklerin, evsizlerin oluşturduğu 500’den fazla insanı katletmesi, insanlık tarihine kara bir leke olarak düşmüştür.

Bölgede yaşananlar artık bir canlı yayın soykırımına dönüşmüş, ‘medeni’ dünyanın liderlerinden gelen utangaç kınamalar ise dünyamızın ne kadar medeni olamadığını bir kez daha göstermiştir.

İnsanlık tarihinin en büyük soykırımına maruz kalan bir halkın devleti, şimdi kendisine yaşatılan acıyı gölgede bırakacak bir vahşete girişmekte ve ne yazık ki gerçek bir yaptırımla karşılaşmamaktadır.

Bu zalim, bu riyakâr tabloda umut bellenip sarılacak tek şey ise halklardan yükselen savaş ve soykırım karşıtı seslerdir.

Çapsız ve eli kanlı liderlerin kapısını araladığı bu Barbarlık Çağı’nı kapatmak için tek reçete, bu sesleri gürleştirmektir.

Hayatının büyük bir bölümünü cephelerde geçirmiş büyük komutan Mustafa Kemal Atatürk’ün yaklaşık bir asır önce söylediği “Yurtta barış, dünyada barış” sözüyle altını çizdiği barış odaklı politika, bugün dünyanın en acil ihtiyacı haline gelmiştir.

Her zaman insan yaşamından, barıştan ve kardeşlikten yana olan Birleşik Kamu-İş olarak haykırıyoruz:

Geçmiş savaş suçlarını ve katliamları konu alan filmlere ödüller yağdıran, hatıralar üzerinden gözyaşı döküp günah çıkartan medeni dünya, silkelenmeli ve gözünün önünde canlı yayında gerçekleşen bu soykırıma karşı harekete geçmelidir.

Savaş, çoğu zaman kazananı olmayan bir vahşettir. Ülke müdafaası söz konusu değilse her savaş, insanlık suçudur. Sokakların bebek kanıyla yıkanmasını, yavrularının ölü bedenlerine sarılan annelerin gökleri yırtan feryadını açıklayacak bir haklı dava yoktur!

Bugün bu tabloya sessiz kalan her bir dünya vatandaşı bilmelidir ki bugün Gazze’de sadece Gazzeliler değil insanlık katledilmektedir. İnsanlığın bu barbarlığı durdurmaktan, kalıcı ve adil bir barışı inşa etmekten başka bir çıkış yolu yoktur.

Canlı acıyı hissedebilen, insan ise başkasının acısını hissedebilendir. Tüm insanlığın kendisini o savaşta katledilen masumların yerine koyması, onların acısını hissetmesi ve bu duyguyla birlikte barış çığlığını nobran devlet liderlerinin kulak tıkayamayacağı kadar yükseltmesi bir mecburiyettir.

Gazze’deki alçakça katliamı kınıyor, kalıcı ve adil bir barış istiyoruz. Barış istiyoruz!

 

Sosyal Medyada Paylaş