Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü çalışanlarının sesi olduk.

Büro-İş Sendikası olarak; Uydurulmuş enflasyon oranları ile milyonlarca memur ve emekliyi sefalete mahkûm eden  maaş artış zamlarını protesto etmek, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü çalışanlarının sorun ve taleplerini gündeme getirmek için Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü önünde “RANZA” temalı basın açıklaması yaptık

Konfederasyonumuz Birleşik Kamu-İş ve bağlı sendikaların yönetici ve üyelerinin de destek verdiği basın açıklamasını Sendikamız adına Genel Başkanınız Alay HAMZAÇEBİ yaptı.

 Basın açıklamamızın metni:

Önceki gün TÜİK tarafından açıklanan ve Temmuz maaş artışlarını etkileyen uydurma enflasyon oranları memur ve emekliyi daha da yoksullaştırmıştır.

Haziran 2024 enflasyon oranlarının maaşlara yansımaması için elektrik, akaryakıt başta olmak üzere bir çok kalemi ilgilendiren zamlar ay sonunda açıklanmıştır. Yeni yapılacak zamlarla beraber altı ay daha cebimizi boşaltmaya devam edecekler.

Maaş zamlarını ilgilendiren altı aylık Enflasyon oranlarına baktığımızda;

ENAG’a göre,

 Aylık, 4,27,

6 aylık 41,16,

12 aylık ise % 113,08 ;

TÜİK tarafından açıklanan resmi rakamlara göre ise;

Aylık, 1,64,

6 aylık 24,73,

12 aylık ise % 71,60 gerçekleşmiş.

TÜİK’in açıkladığı resmi  enflasyonun üstünde bile  hiç kimse zam alamıyor. 

 Bağ-Kur ve SSK emeklileri yüzde 24,73,

 Tüm memur ve emeklileri yüzde 19,3 zam (enflasyonun 5,4 puan altı) alacak.

Milyonlarca memur ve emekli yandaş ve yancı sendikaların Toplu Sözleşme Tiyatrosu sonucu enflasyonun altında ezilmiş oldu. Rakamsal olarak bunun anlamı;  En düşük memurun aylık 2 Bin TL kaybı var demektir.

Hiç Toplu Sözleşme yapılmamış olsaydı memur ve emeklisi daha karlı çıkmış olacaktı.

6 ay sonra geriye doğru uydurulmuş enflasyon farkı alan Memur ve memur emeklilerini  mağdur eden Toplu Sözleşme metninde ki enflasyon mahsuplaşma aldatmacası kaldırılmalı. En düşük memur maaşı yoksulluk sınırının üzerinde olmalı, maaş artışları  reel enflasyonun üzerine refah payı eklenerek aylık ödenmeli.

Bütçeden faize, rantiyeye, sermayeye, yandaşa  kaynak aktarılmaya, gelir transferi yapılmaya devam ederken, alt gelir grubu ile üst gelir grubu arasında makas her geçen gün açılmaya devam ediyor.  Üst gelir grubundan   alt gelir grubuna transfer yapılması gerekirken Emekçiler arasında gelir transferi yapılarak emekçiyi yoksullukta eşitliyorlar. Nerede  bizlerin ekonomik büyümeden, refahtan payımız.?

Kara paradan, haksız kazançtan, rüşvetten vergi almıyorlar kalkmışlar garsonun bahşişinden vergi  almanın peşine düşmüşler, memurun servisine, lojmanına, mesaisine göz dikmişler.

Emekçiye gelince TEFE-TÜFE kendilerine gelince AÇIK BÜFE

Ülkenin kaynaklarını zenginler, borcunu ise yoksul emekçiler bölüşüyor.

 

İki yıldır Konut kiralarında uygulanmakta olan yasal  % 25 artış oranı da bitti. Şimdi ev sahipleri, emekçinin almış olduğu  yüzde 19,3 zammın kat kat üzerinde kiralara % 70 zam yapacaklar. Emekçiler kirasını nasıl ödeyecek, nasıl geçinecek.?

Bildiğiniz gibi 2024 yılı iktidar tarafından “Emekliler Yılı” olarak ilan edildi.

Konfederasyonumuz Birleşik Kamu-İş’e göre en son açıklanan açlık sınırı 20 BİN 574  TL’ye, yoksulluk sınırı ise 61 BİN 417 TL’ye yükselmiş.

 

Kök ücretleri 10 bin ve altında belirleyen iktidar sayesinde bugün karı kocanın toplam aylık geliri  açlık sınırının altındadır.

Şimdi kalkmışlar açlıkla boğuşan emekliye yandaş sendikalardan öğrendikleri promosyon taktiğini  uyguluyorlar. PTT hizmetlerinde, Demir yollarında, Kamu Misafirhane ve Sosyal Tesislerinde v.s indirim kampanyaları düzenliyorlar.  Nerden nereye geldik. Neleri görür ve yaşar  olduk.

 

Bu iktidar, Enflasyon, Dezenflasyon, Stagflasyon, Manipülasyon, Promosyon sarmalında “Depresyon yaşıyor.”  Allah akıl fikir versin.

Emeklileri KYK Yurtlarında  tatil süslemesi adı altında 15 Temmuz-16 Ağustos 2024 tarihleri arasında bir ay boyunca  haftada 5 gün ücretsiz olarak ranzalarda konaklatacaklar. Yeme içme yok. Herkes kendi cebinden karşılayacak.

Belirlenen yurtlarda karı koca nasıl konaklayacak.? Haremlik selamlık mı olacak.? Kaç kişi bir odada kalacak.? Bir odada birden fazla aile kalacak mı? Sağlık sorunları olanlara oda tahsisi nasıl olacak.? Sağlık hizmetleri verilecek mi. Doktor, hemşire  hazır bulundurulacak mı ? Yüzde 2 konaklama vergisi alınacak mı? gibi bir çok soru da cevabını beklemektedir.

 

Kendileri yazlık ve kışlık saraylarda altın varaklı yataklarda konaklarken emekçiyi demir ranzalara reva görmek hak mıdır.?

 

Iğdır-Antalya otobüs bileti 1.850 TL, Iğdır-Ankara ise 1.500-TL civarında.  Karı koca gidiş geliş, yeme içme yol masrafı 5 gün için en az 5 bin TL.

Soruyoruz. Açlık sınırının altında maaş alan bir emekli tatil yapayım dese 5 gün sonra ne yiyip içecektir.

Buradan kamu emekçilerini uyarıyoruz. Bu yandaş ve yancı sendikalar ile sermayenin güdümündeki iktidara destek verdiğiniz sürece yarın sizleri sokaklarda, kartonlar üzerinde yatmaya mecbur bırakacaklar.

 

KYK Yurtları göstermelik olarak emeklilere açıldı. Bu sayede Gençlik ve Spor Bakanlığı ile KYK çalışanlarının mevcut sorunları da artmış olacak.

Salgında, depremde, afetlerde ilk seferber edilen kurumların başında gelen   kredi ve yurtlar kurumu personeli;  özlük ve mali haklara gelince hep unutuluyor.

Kurum personelinin sorun ve taleplerini sizler aracılığıyla kamuoyunun bilgisine sunmak ve yetkililere hatırlatmak istiyoruz.

-         Liyakatsizliğin, yandaşlığın kol gezdiği kurumların başında Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Kredi ve Yurtlar Kurumu gelmektedir. Kuruma dışarıdan sınavlı veya sınavsız kimse müdür, başkan atanmamalıdır. Cumhurbaşkanı tarafından söz verilen Sözlü mülakatlar kaldırılarak kurum içinden sınavla idareci atanmalıdır.

-         3600 ek gösterge birinci dereceye gelmiş bütün memurlara verilmeli.

-         Yurtlarda çalışan yurt yönetim memurluğu bir meslek olarak tanımlanmalı, yaptıkları görev nedeniyle fiili hizmet zammı verilmeli,

-         Yurtlarda tutulan nöbetler için mesai ücreti değil nöbet ücreti ödenmeli, (Mesai ücreti saati 50-TL çerez bile alamazsın )

-         Mesai ücreti yüksek olan işçileri hafta sonu, resmi ve dini bayramlarda nöbetlerde görevlendirmeyip bunların yerine mesai ücretleri düşük olan memurları görevlendirme ve çalışılan fazla süreye ilişkin izin haklarının kısıtlanması uygulamasına son verilmeli,

 

-         Vergi dilimi matrahı artırılarak oran % 10’da sabitlenmeli,

-         Seyyanen zamlar başta olmak üzere bütün ek ödeme ve tazminatlar emekli keseneğine sayılmalı, seyyanen zam emeklilere de verilmelidir.

-         666 sayılı KHK ile kesilen ikramiye ve havuz paralarımız geriye doğru birikimli olarak tekrar ödenmeli,

-         Büyükşehirlerde görev yapanlara büyükşehir farkı verilmeli,

-         Kamu çalışanları için lojman, kreş ve sosyal tesisler sağlanmalıdır.

-         Memurun barınma sorunu artarak devam ediyor. Seçim öncesi söz verilen kira desteği derhal verilmelidir.

-         Yardımcı Hizmetler sınıfı kaldırılarak içerisinde bulunan meslek branşları Teknik Hizmetler Sınıfına, diğerleri de Genel İdare Hizmetleri sınıfına geçirilerek Ek Göstergeden faydalandırılmalıdır.

-         Öncelikle işe geliş gidişler ücretsiz servis hizmeti ile sağlanmalı, sağlanamayanlara yol ücreti merkez taşra ayrımı yapılmadan herkese ödenmelidir.

-         Yemek hizmeti ücretsiz olmalı. Dışarıda yoklama, icra, keşif gibi görev yapan memurlara da yemek bedeli nakden ödenmelidir.

-         Yeşil pasaport bütün memurlara verilmeli,

 

Bütün emekçileri iktidarın bu açlık ve yoksulluk politikasına karşı birlik olmaya, Birleşik Kamu-İş Konfederasyonumuza bağlı sendikalara üye olup destek vermeye, birlikte mücadele etmeye davet ediyoruz.

 

 

Sosyal Medyada Paylaş