Kamu çalışanlarına kasıtlı faul ile gol atan Hükümet'e kırmızı kart gösteriyoruz.

Kamu çalışanlarına kasıtlı faul ile gol atan Hükümet'e kırmızı kart gösteriyoruz.

Bütün dünyayı etkisi altına alan ve ölümcül vakalara sebep olan COVID-19 salgını ile mücadele kapsamında ithal edilerek Türkiye’de  ilk aşılama 13/01/2021 tarihinde  Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın aşı olması ile başlatılmış bulunmaktadır. Bu kapsamda Bakanlıkça hastalığa maruz kalma, hastalığı ağır geçirme ve bulaştırma riskleri ile hastalığın toplumsal yaşamın işleyişi üzerindeki olumsuz etkisi değerlendirilerek COVID-19 aşısı uygulanacak gruplar belirlenmiş olup bu gruplara aşının sırasıyla uygulanacağı kamuoyuna açıklanmıştır. Sağlık BakanınınAşılama programının son derece şeffaf yürütülmesi en büyük önceliğimiz” şeklinde beyanatı da bulunmaktadır.

Hükümet kamu çalışanlarına kasıtlı faul yaparak gol atmıştır.

Aşılama programı kapsamında 4 aya yakın süre geçmesine rağmen ekonomik olarak zor geçinen, enflasyon altında ezilen, satın alma gücü devamlı düşen, yeterli ve sağlıklı beslenemeyen, lebalep kalabalık toplu taşıma araçları ile işe gidip gelen, fiziksel olarak para ve evrağa dokunan, halk ile iç içe olup her gün binlerce vatandaş ile temas halinde olan,  sağlıksız ve kalabalık ortamlarda günlük en az 9 saat çalışan, sürekli sahada olan  kamu çalışanlarının çok büyük çoğunluğu halen daha aşılanmış değilken; Özel doktorları bulunan, günlük 5000 kalori alan, her türlü vitamin ve mineral ile beslenen, bağışıklık sistemi güçlü olan, Ferrari, Lamborgini  gibi milyonluk özel araçları ile maçlara, antrenmanlara giden, haftalık 90 dakika maç oynayan   futbolcular, teknik adamlar, hakemler ve futbol ailesindeki çalışanların en alt ligden en üst lige kadar 1 ay içerisinde Türkiye Futbol Federasyonu ile Sağlık Bakanlığı arasında yapılan görüşmeler sonucunda aşı yapılmasına karar verilmesi hükümet tarafından kamu emekçilerine kasıtlı faul ile atılmış bir goldür. Kamu emekçileri olarak bizler de hükümete kırmızı kart gösteriyoruz.

 

Elbette sosyal devlet gereği futbolcu ve sporcular gibi bütün vatandaşların ayrım yapılmadan aşılanması gerekir. Seyircisiz olarak oynanan liglerin Mayıs ayında bitmesine 1 ay kala futbolcular, teknik adamlar, hakemler ve futbol ailesindeki çalışanların 1 ay içerisinde aşılama çalışmasının yapılmasının da mantığı yoktur. Zaten bir ay sonra ligler bitmiş olacaktır.

 

Tabiri caizse 4 sezon sahada olup seyircili maç oynar gibi 7/24 özveriyle tıklım tıklım adliyelerde duruşmalara katılan,  vergi ve SGK tahsilatı yapan, nüfus, tapu, İş-Kur, Kredi Yurtlar, eğitim, Valilik, belediye gibi kurumlarda görev yapan, salgın dolayısıyla binlerce çalışma arkadaşını kaybeden kamu emekçilerinin çalıştığı  kimi kurumlarda halen daha başlatılmış aşılama çalışmalarının bitirilmemesi, kimi kurumlarda ise hiç  başlanmaması, hükümetin milyonlarca kamu çalışanlarına değer vermediğinin göstergesidir.

COVID-19 salgını dolayısıyla açıklanan vaka sayıları dikkate alındığında yüksek ve çok riskli illerin sayısının her geçen gün arttığı, bütün Türkiye’yi kapsamaya başladığı görülmektedir. Acilen kamu kurumlarında uzaktan, esnek ve dönüşümlü çalışma sistemine geçilerek kamu görevlilerinin aşılama çalışmalarının bir an önce bitirilmesi gerekmektedir.

                                              BÜRO-İŞ SENDİKASI

Sosyal Medyada Paylaş