Memur Geçim Derdinde.

Büro-İş Sendikası olarak; açlık sınırında bir ücrete mahkûm edilip tarihin en itibarsız dönemini yaşayan memura acil Seyyanen Zam yapılması için basın açıklaması eşliğinde Geçim Sandığı kurarak taleplerimizi gündeme getirdik.

 

BASIN AÇIKLAMASI

3 Mayıs 2023-ANKARA

Türkiye Genel Seçimlere giderken bugün enflasyon rakamları açıklandı. TÜİK’e göre enflasyon oranları  aylık % 2,39, yıllık % 67,20, 4 aylık ise % 14,48 olmuş. Yine şaşırdık mı.? Elbette hayır.  Bildiğimiz TÜİK yine bildiğini yaptı.

ENAG’a göre aylık % 4.86, yıllık % 105, 4 aylık ise % 30 gerçekleşmiş. Bu rakamlar Konfederasyonumuz Birleşik Kamu-İş’in açıkladığı dört aylık %  28 , yıllık % 100,5  rakamlar ile uyumlu olarak gerçek enflasyon rakamlarını yansıtmakta olup TÜİK’in rakamlarını ikiye katlamıştır.

TÜİK bu rakamlarla bile  2023 Ocak ayında  Toplu İş Sözleşmesi gereği almamız gereken yüzde 8 ve ilave verilen yüzde 5 olmak üzere toplam % 13 zammı cebimizden aldı.

Bugün büyükşehirlerde 11 bin 313 TL maaş ile memur bırakın geçinmeyi kirasını bile ödeyemiyor. Devletin itibarından tasarruf olmaz diyenler devletin memurunu tarihin en itibarsız durumuna getirdiler. Hükümetin memura karşı tutumunu anlamakta zorlanıyoruz. Memur ile bir sorunu mu var açıklama bekliyoruz.

Bu aralar hükümet ile yandaş ve yancı sendikalar kamu çalışanlarını oyalamaya devam ediyorlar. Nisan’da zam yapılacak dendi olmadı, Mayıs’ta yapılacak dendi yine olmadı. Şimdide Temmuz’da söyleniyor.  Biz şimdi zam istiyoruz. Cumhurbaşkanı yetkisini kullanıp hemen zam yapmalı. Bizim vaatlere karnımız TOGG. Hükümeti uyarıyoruz. Bu seçimin kaderini aileleri ile beraber milyonlarca kamu emekçisi belirleyecektir.

Biz kamu çalışanları;

-         Acil olarak en düşük memur maaşı yoksulluk sınırı 31 bin TL olacak şekilde “SEYYANEN ZAM” verilmesini istiyoruz.

-         3600 EK Göstergenin kapsamı genişletilerek, başta kamu şefleri olmak üzere birinci dereceye gelmiş bütün memurlara verilmelidir.

-         Büyükşehirlerde görev yapanlara “BÜYÜKŞEHİR FARKI” istiyoruz.

-         Kira Yardımı istiyoruz.

-         Enflasyon farklarının aylık ÜFE’ye göre ödenmesini istiyoruz.

 

Hükümetin derdi “SEÇİM”, Memurun derdi “GEÇİM”

Seçime az bir süre kala biz kamu çalışanları olarak 21 yıldır iktidarda olan AKP hükümetinin uygulama ve politikalarını da değerlendirmek istiyoruz. Bu süreçte Anayasayı tanımayan, antidemokratik, Cumhuriyet karşıtı politikalarından, liyakatsiz atamalarından, hak, hukuk, adalet tanımaz yöntemlerinden, kadın cinayetlerine ve çocuk tecavüzlerine sessiz kalmasını, doğayı ve çevreyi talan etmesini, sendikalara % 2 barajı getirip kamu çalışanlarını devletin parası ile yandaş ve yancı sendika üyesi yapmasını,  sendikal örgütlenme ve hak arama hürriyetlerimizi kısıtlama uygulamalarına karşı AKP iktidarına direk kırmızı kart göstererek “GEÇİM SANDIĞI”mızı kurduk. Oyumuzu açık kullanacağız. Bizim oyumuz haktan, hukuktan, adaletten, tam bağımsız laik demokratik cumhuriyetten, Atatürk ilke ve devrimlerinden, sendikal özgürlükten, grevli toplu sözleşmeden, insanca yaşayacak bir ücretten, EMEKTEN ve emekçiden yanadır.


Basın açıklamamızın video kaydını izlemek için tıklayınız. https://www.youtube.com/watch?v=dP0rW9FL-5c


 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaş