Mutlu yarınlar, egemen milletin mutlu çocukları sayesinde olacaktır.

Türk milletinin iradesini temsil eden Birinci Büyük Millet Meclisi'nin açıldığı ve Türk halkının kayıtsız şartsız egemenliğini ilân ettiği 23 Nisan 1920’nin 101. Yılını ve Çocuk Bayramımızı AKP Hükümetinin yasakları nedeniyle coşkuyla kutlayamamanın üzüntüsünü yaşamaktayız.

Birinci Büyük Millet Meclisi'nin açılması ile hanedan yönetiminden kurtulmanın ve halkın kendi kendini yönetmesinin önündeki en büyük adımlardan birisi atılmış bulunmaktadır. Yıllardır Cumhuriyet ile sorunu olan bazı kesimlerin organize şekilde milli egemenliği araç olarak kullanarak Cumhuriyet ve onun   kazanımları ile milli değerlerini her geçen yıl artan oranda erozyona uğrattığına, hesaplaşma içerisine  girdiğine ve bunun siyasi ayağını da AKP Hükümetinin yaptığına şahit olmaktayız.

Dünya'da çocuklarına bayram hediye eden ve bu bayramı bütün dünya ile paylaşan ilk ve tek ülke Türkiye Cumhuriyeti ve onun kurucusu dünya lideri Mustafa Kemal Atatürk’tür.

Pandeminin mutasyona uğrayıp yeni pikler yaptığı bir dönemde Lebaleb dolu kongrelerini yapan, Cumhuriyet karşıtı tarikatların cenazelerine müsaade eden AKP Hükümeti ve yöneticileri yarınlarımızın teminatı olan çocuklarımızın özellikle Cumhuriyet ve onun milli değerleri ile olan bağlarını koparmak için bütün engelleme senaryolarını uygulamaktadır. 23 Nisan kutlamalarının pandemi bahanesiyle yasaklanması virüslü zihniyetin dışa vurumudur.

Türkiye’de siyasi yapılanmadan, sosyo ve ekonomik gelişmelerden en çok çocuklar etkilenmektedir. Her yeni doğan çocuk on binlerce lira tutarında borçlandırılarak, geleceği ipotek altına alınarak, yaşam ve tarım alanları, doğası katledilerek, emeği sömürülerek emperyalizme köle doğmaktadır.

Vahşi kapitalizmin hüküm sürdüğü Türkiye’de geleceğimizin teminatı olan ve geleceğin nitelikli iş gücünü oluşturacak çocuklarımız gelişimlerini bedensel ve ruhsal olarak sağlıklı bir şekilde tamamlayacak gıdaya, sağlığa, eğitime ulaşamamakta, hayat boyunca potansiyellerini gerçekleştirecek imkanlardan yoksun olarak,  tarlalar, madenler, sanayi sektörü gibi riskli ve ağır iş kollarında, zor çalışma koşulları içerisinde, fazla çalışma saatleri altında emeği sömürülmekte, şiddet ve tecavüze uğramakta, suça sürüklenmekte, küçük yaşlarda evlendirilmektedir.

 

Çocuklara karşı yapılan ihlallerin önüne geçmek için  Çocuk Hakları Sözleşmesinin eksiksiz uygulanması ve yasalarda bulunan  gerekli eksikliklerin tamamlanması gerekmektedir.

Mutlu yarınlar,  egemen milletin  mutlu çocukları sayesinde olacaktır.

 

Özgürlüğün de, eşitliğin de adaletin de dayanağı olan, ulusal egemenliğimizin ve geleceğimizin teminatı çocuklarımızın da bayramı olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımızı kutlar, bugünleri bizlere armağan eden başta Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere birinci meclisin ve milli mücadelenin kahramanlarını saygı ve rahmetle anıyoruz.

 

Büro-İş Sendikası

Sosyal Medyada Paylaş