Yemek ücretlerine yapılan zamları protesto ettik.

Ankara Vergi Dairesi Başkanlığına ve bağlı vergi vergi dairelerinde personel yemek ücretlerine bir yılda yapılan % 50 zamları Ankara Ulus Meydanı Atatürk Heykeli önünde Mobilya kemirerek ve mobilya talaşı yiyerek protesto ettik.

Basın açıklamamıza ilişkin haber videolarını sendikamızın Youtube Kanalında izleyebilirsiniz. Kanalımıza abone olmayı unutmayınız.   https://www.youtube.com/channel/UCKb9WNElJ_tWLc3eW9U7sHQ


Basın Açıklamamızın metni:

BÜRO-İŞ SENDİKASI

BASIN BİLDİRİSİ

10.01.2020-ANKARA

 

Değerli Basın Mensupları;

 

Sözlerimize başlamadan önce bugün 10. Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla soran, sorgulayan, haktan, hukuktan, adaletten yana, aklını ve kalemini kiraya vermeyen bütün onurlu Basın Emekçisi Gazetecilerin gününü kutladığımızı  belirtmek isteriz.

 

            Kıymetli Basın Mensupları;

 

Bugün özelde Ankara Vergi Dairesi Başkanlığınca personel yemek ücretlerine yapılan zamları protesto etmek, genelde ise güncel ekonomik gelişmelere bağlı olarak yaşanan toplumsal sorunları gündeme getirmek adına Birleşik Kamu-İş Konfederasyonuna bağlı sendikamız Büro-İş’in görüşlerini kamuoyu ile paylaşmak için toplanmış bulunmaktayız.

 

 

Saygı Değer Basın Mensupları;

 

Ankara Vergi Dairesi Başkanlığı ve bağlı vergi dairelerinde çalışan memurların yemek ücretleri 1 Ocak 2019’da 5.00-TL iken, önce Nisan/2019’da 5.50-TL’ye, üç ay sonra Temmuz/2019’da ise 6,25-TL’ye en son olarak da Ocak/2020’de 7.50-TL’ye yükseltilmiştir. Bir başka anlatımla bir yıl içerisinde yemek ücretlerine net % 50 zam yapılmıştır.

 

Bu zaman diliminde memurların aldıkları maaş zammı ise; enflasyon farkı ve toplu sözleşme zammı ile birlikte Ocak/2019’da % 10,73, Temmuz 2019’da % 6,01,  Ocak/2020 de % 5.5’dur.  Ocak/2019’dan Ocak/2020’ye Toplamda kümülatif olarak zam oranı % 23,85’dir. 200 gr ekmek son bir yılda % 50 zamlanmıştır. Sonuç itibariyle memur bir yılda % 50 fakirleşmiştir. İşte memurun gerçek enflasyonu budur. Biz memurlar cebimize giren maaşa ve cebimizden çıkan paraya bakarız.

 

 

Kıymetli Basın Mensupları;

 

10 yıldan fazladır Ankara Vergi Dairesi Başkanlığı, sanki Türkiye’de başka yemek şirketi yokmuş gibi hep aynı yemek firması ile anlaşmaktadır.  Yemek şirketi Kızılay ve Ulus’da bulunan kendi lokantalarında 4 çeşit yemeği perakende olarak vatandaşa 14 liraya satarken, memura devlet katkısı ile beraber toptan 22,50-TL’ye yani % 60 daha pahalı satmaktadır. Şirketin lokantasına gidip yemek yemiş olsak, hem devlet, hem biz kazançlı çıkmış olacağız. Bu, memurdan alıp yandaşa verme, yandaşı zengin etme politikasıdır. 10 yıllık zaman zarfında nice Vergi Dairesi Başkanları ve Maliye Bakanları değişti ancak pahalı ve kalitesiz yemek hizmeti sunan bu şirket bir türlü değişmedi. Bu şirketin vazgeçilmezliği nedir.? Birileri mi koruyor sorularının cevabını da bekliyoruz.

 

Değerli Basın Mensupları;

 

3 milyon 571 bin kayıtlı Suriye'linin eğitim, sağlık, gıda ve barınma gibi temel ihtiyaçlarını karşılayan, yaklaşık bir o kadar da sınır ötemizdeki Suriyeliye katkı sunması ile övünülen AKP Hükümetinin yönettiği Türkiye’de 1 Ocak itibariyle 5 milyon kişinin Genel Sağlık Sigortası borcu bulunmaktadır. Çocuğuna pantolon alamadığı için intihar eden babadan, elektrik parasını ödeyemedikleri için siyanürle topluca ölümü seçen aileden, pazar parası olmadığını eşine söyleyemediği için intihar eden onurlu eşten, yemek kartında 1 tl si kalıp paramda yok, yaşamaya değer bir hayatım da, gidecek yerim de yok diyerek aç kalan, çaresizlikten boğulup intihar eden üniversite örgencisinin bulunduğu, Asgari ücretin 2.324-TL olarak açlık sınırının altında belirlendiği Türkiye’de; halkın temel gıda maddesi sanki mobilyaymış gibi, geçen hafta yayınlanan kararname ile mobilya ürünlerine ilişkin teslimlerde katma değer vergisi oranı %18’den %8’e indirilmiştir ve bu indirim Hazine ve Maliye Bakanınca halka müjde olarak verilmiştir. Sn. Bakan son zamanlarda “TÜRKİYE İÇİN DEĞİŞİM BAŞLIYOR” sloganını sıkça kullanmaktadır. Bu slogan ile, hükümet tarafından açlık ve yoksulluk sınırının altında bir ücrete çalışmaya mahkum edilen, ülkemizin çoğunluğunu oluşturan dar gelirli ve asgari ücretlilerin, mobilya kemirerek, ya da mobilya talaşı yiyerek beslenmesi gerektiğini mi kastediyor. Bizlerde merak ettik şimdi test edeceğiz.

 

 

Mobilyanın kdv’sini sıfırlasanız dahi maalesef yenmiyor. Biz yiyemedik, hükümet yetkililerini yemeye davet ediyoruz.

 

Milletin derdi bu kış gününde beslenmedir, ısınmadır, barınmadır. Hükümet olarak indirim yapacaksan doğalgazın, elektriğin Kdv’sine  yap ta görelim.

 

Bizler Kamu çalışanları ve emeklileri  olarak maaşlarımıza en az % 25 iyileştirme istediğimizi saygıyla kamuoyunun bilgisine sunarız.

 

Sosyal Medyada Paylaş