19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı 19 Mayıs 1919’da Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkarak,  kurtuluş hareketini başlattığı ve özgürlük ateşini yaktığını gündür.

97.yıldönümünü kutladığımız 19 Mayıs 1919,  Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atıldığı ve tarihin akışını değiştiren başlangıçtır.   Emperyalist paylaşımın planlarının hazırlandığı, devletleri parçalamak amacıyla başlatılan Birinci Dünya Savaşı’nın ilerlediği zor koşullarda ortaya çıkan ve bir ulusun makus kaderini değiştiren Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, Samsun’dan çıkarak ülke topraklarını birleştirmesidir.

Atatürk’ün, Samsun’a varış tarihi olan 19 Mayıs tarihi Atatürk’ün isteği üzerine “Gençlik ve Spor Bayramı” olarak ilan edilmiştir.  Atatürk Türk gençliğinin yürekten çağdaş Cumhuriyeti sahiplendiğini görmüş ve onlara sonsuz bir güven duymuştur.  Türkiye’nin istikbalinin onların ellerinde olduğu bilmektedir.  Bu nedenle en büyük eserim dediği cumhuriyeti Türk gençliğine emanet etmiştir. Gençliğe hitaben yaptığı konuşmasında Atatürk: “Ey Türk Gençliği! Birinci ödevin; Türk bağımsızlığını, Türk Cumhuriyetini sonsuzluğa değin korumak ve savunmaktır. Varlığının ve geleceğinin biricik temeli budur. Bu temel senin en değerli güven kaynağındır” demektedir.

Cumhurbaşkanının “Tarihimizi 1919’dan başlatan tarih anlayışını reddediyorum” açıklamalarına karşılık, tarihimizin yazıldığı ve Cumhuriyetimizin temellerinin atıldığı 19 Mayısları ve bu geleneği sahipleniyoruz.  19 Mayıslar ve ulusal bayramlarımız; saltanat ve hilafet yanlılarına karşı bağımsızlığın, demokrasinin, laik düzenin ve cumhuriyetin zaferinin kutlandığı alanlardır.  Atatürk ilke ve devrimleri doğrultusunda oluşturulan çağdaş ülkenin evlatları olarak Türkiye’nin karanlığına sürüklenmesine izin vermeyeceğiz.

AKP iktidarı; hukuk tanımaz anlayışı ile bağımsızlığımızı, özgürlüğümüzü ve demokrasimizi emperyalistler ve yerel işbirlikçileri eliyle büyük ölçüde tasfiye etmek istemektedir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin laik, sosyal hukuk devleti ilkeleri, Atatürk devrimleri, Cumhuriyetimizin değer ve kazanımları, üniter devlet yapımız, ekonomik, sosyal ve siyasal bağımsızlığımız ortadan kaldırılmaya çalışılmaktadır. Bugün, cemaat ilişkilerinde geliştiren ve bu kültürle yetişen AKP yöneticileri, başkanlık sistemiyle padişahlık rejimine özlem duymaktadır.

Cumhuriyetin kazanımlarını alenen aşağılayanlar ve halkı kin ve nefret duygularıyla bölmeye çalışanların düzenine karşı Cumhuriyetin gençleri olarak elbet mücadele edeceğiz.  Bu mücadelenin örülmesi hep birlikte olacaktır, yüceltilen ve büyütülen Cumhuriyetin karartılmasına karşı, kararlı Cumhuriyet evlatları ve Atatürk çocukları olarak,  Cumhuriyetimizi ve bölünmez bütünlüğümüzü koruyacağız.

Büro-İş olarak; Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün çizdiği aydınlık yolda ilerleyen, çağdaş ve laik bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyetini sonuna kadar korumaya ve yüceltmeye ant içmiş, ülke ve memleket sevdalısı aydınlık yürekli gençlerin, vatandaşlarımızın 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramını kutluyoruz.

BÜRO-İŞ 

MERKEZ YÖNETİM KURULU 

Sosyal Medyada Paylaş